www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 04-12-2021 23:23

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02-03-2008 19:35 
Admin
Admin
Kolegium FFR
OSY
Kobiety
F.A.A.

Wydzielone z tematu Mioty 2008 viewtopic.php?f=20&t=2139

harpija napisał(a):
Niobe di Axa (...)
Niobe została zarejestrowana w OSHF "Fretka" jako samica hodowlana hodowli White Star*PL, pod numerem PL-KH-08/01/7
(...)
Cosmo od Syberian Monster, czekoladowa angora z kwietnia 2007r.

anathea napisał(a):
Sky (ur. ok. 15 maja 2007) silver arlekin standard, waga: 0,9-1,1kg, dlugosc: 51cm, oczy: czarne, nos: rozowy
i
Cosmo od Syberian Monster

Mam pytanie, czy to prawda, że Cosmo ma polidaktylię i z tego powodu całe jego potomstwo zostanie zdyskwalifikowane jako potencjalni reproduktorzy?

Tytuł: Re: Mioty 2008
PostNapisane: 02-03-2008 19:42 
ZBANOWANY
Fretkoświr
Fretkoświr

fretki: Arti, Ritmo, Lulu, Farsa, Pitaja, Lucjan
Olu, to pytanie wypada zadać właścicielce samca.

Potomstwo po Niobe i Cosmo będzie wydawane TYLKO z umowami kastracyjnymi i zostało to uzgodnione na długo przed kryciem.

Ja mam za to pytanie, skąd Olu masz takie informacje i chciałabym poznać odpowiedź.

Więcej informacji mogę udzielić na PW.

PostNapisane: 02-03-2008 19:43 
Fretkoaktywny
Fretkoaktywny
Kobiety
Nocne Marki

Olu Cosmo ma w jednej lapce dodatkowy malutki paluszek, czego Snow nie ukrywa, dlatego na krycie nim zostaly wybrane samice dwoch osob, zostalo to zrobione za zgoda i pod kontrola weterynarzy i genetyka, maluchy z tych miotow beda sprzedawane z umowa o kastracje.

PostNapisane: 02-03-2008 19:59 
Admin
Admin
Kolegium FFR
OSY
Kobiety
F.A.A.

Niobe jest tu reklamowana jako fretka hodowlana zarejestrowana w OSHF, stąd moje pytanie, czy Stowarzyszenie wie o tej wadzie/chorobie?

Dlaczego w ogóle kryć takim samcem, dla kolorków, zysku, z chęci udowodnienia, że się jest ponad wszystkim?

harpia, wiem to od trzech różnych osób, jedna prosiła mnie o milczenia, następne już nie, myślę, że w razie czego same napiszą.

PostNapisane: 02-03-2008 20:03 
ZBANOWANY
Fretkoświr
Fretkoświr

fretki: Arti, Ritmo, Lulu, Farsa, Pitaja, Lucjan
Mam wrażenie, że wszystko zostało wyjaśnione w poście Ewy37.

Więcej jak już wspomniałam, mogę wyjaśnić na PW, bez dalszego śmiecenia w tym temacie.

PostNapisane: 02-03-2008 20:07 
Fretkoaktywny
Fretkoaktywny
Kobiety
Nocne Marki

Olu samiec jest zdrowy, 6 palec czesto wystepuje jednorazowo jako spontaniczna mutacja, a wszystkie angory sa uwazane za jedna wade genetyczna wiec kto ma angore nie powinien jej rozmnazac ? a ci co kryja fretki znalezione ? gluche lub zaslaniajac sie ze ma tylko niedosluch ? to sa wieksze bledy i niebezpieczenstwo dla przyszlych maluchow niz ewentualne ryzyko ze ktorys maluch moze miec 6 paluszkow.

PostNapisane: 02-03-2008 20:15 
Admin
Admin
Kolegium FFR
OSY
Kobiety
F.A.A.

ewa37, owszem, ludzie kryją fretki nie mając o niczym pojęcia, w pseudohodowlach łączą kazirodczo.
Ale jesteśmy na forum fretkowym, gdzie samcem z polidaktylią kryje osoba, która jak żandarm pilnuje wszystkich innych, aby postępowali prawidłowo, radzi, poucza, pretenduje do miana speca w hodowli fretek. Gdyby ktoś wyciął taki numer, to by go zjadła żywcem.
Nie rozumiem w ogóle powodu krycia samcem z taką wadą. Czy były robione badania, wyklucząjce inne, ukryte wady genetyczne?

Nie będę prowadziła rozmów na taki temat na PW, mogę temat podzielić

PostNapisane: 02-03-2008 20:19 
Z góry przepraszam, że odbiegam trochę od tematu moimi pytaniami. :<
Tak więc, co robicie z tymi wszystkimi fretkami (cóż, dziwnie to brzmi :D), które wam się urodzą? Skoro macie po kilka fretek w ciąży, to musi ich być naprawdę sporo.
Czy jest sens rozmnażania fretek "tak bardzo", skoro jest ich dużo (z tego co miałem już okazję przeczytać) w schroniskach. Czy nie lepiej zamiast rozdawania maluchów postarać się o to, żeby porzucone zwierzaki znalazły prawdziwy dom?

PostNapisane: 02-03-2008 20:28 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety
Nocne Marki
OSY

dll napisał(a):
Z góry przepraszam, że odbiegam trochę od tematu moimi pytaniami. :<
Tak więc, co robicie z tymi wszystkimi fretkami (cóż, dziwnie to brzmi :D), które wam się urodzą? Skoro macie po kilka fretek w ciąży, to musi ich być naprawdę sporo.
Czy jest sens rozmnażania fretek "tak bardzo", skoro jest ich dużo (z tego co miałem już okazję przeczytać) w schroniskach. Czy nie lepiej zamiast rozdawania maluchów postarać się o to, żeby porzucone zwierzaki znalazły prawdziwy dom?

Niestety nie da się w człowieku opanować chęci posiadania czegoś w tym wypadku zwierzęcia lub dość sporego zysku finansowego.

Świat był by piękny gdyby ludzie zaczęli myśleć takimi kategoriami - przygarnę porzucone i nie będę skazywał innych zwierząt na ten sam los...

PostNapisane: 02-03-2008 20:33 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety
Kolegium FFR

fretki: Kubuś i Tosia
Kajtuś już za mostem
Nie jestem hodowcą, ale spróbuję Ci odpowiedzieć. Te fretki z domowych hodowli mają starannie wybieranych opiekunów, często zostają w swoich rodowych gniazdach i są wyczekiwane przez wielu forumowiczów. Podtrzymanie gatunku też gra tu rolę. W którym schronisku widziałeś /aś tyle fretek? Natychmiast ktoś się nimi opiekuje i szuka im domku.

PostNapisane: 02-03-2008 20:43 
ZBANOWANY
Fretkociekawski
Fretkociekawski

fretki: Sid, Shrek, Prestige, Drako, Borys, Goldi, Doris, Rosa, Fiona, DeMeter, Надежда(Hope), Inez, Atena, maluchy: Bafi, Burbon, Bandzior, Bonzo ....BC-ReGina
Krótko i na temat:
Przypominam, że informacje o właścicielu hodowli WhiteStar (jak również o fakcie przejęcia ARGRNTOVIVO*PL) są dąstępne na tym forum.
Wszelkie próby podważenia autorytetu hodowli, stanowią atak na dobre imię mojej firmy i tak będą traktowane.
Ani ja, ani moja współpracownica nie będziemy wdawać się w żadne dyskusje, których podtekst jest aż nazbyt czytelny.
Zarzuty o "chęci zysku" można sobie darować (szczególnie, gdy kilku osobom z tego forum znany jest zarówno mój status, jak również rzeczywiste źródło przychodu).

PostNapisane: 02-03-2008 20:45 
Loża szyderców
Loża szyderców
Kobiety
Nocne Marki

fretki: Psyche, Bijin, Faye Valentine, Haidee, Bishamon, Gisele, LanChi, Bia, Xayah, Ebisu, Kashmir, Calanmai, Nashi, Yuumi
Olu, czemu jakoś mnie nie dziwi iz akurat Twoja osoba zaczyna tą dyskusję ( której w sumie oczekiwałam) tym bardziej, że domyślam się Twoich znajomości z pewnym kręgiem. Więc ja ponowie pytanie od kogo takie info ?

I dla Twojej i innych wiadomości ta decyzja była dokładnie sprawdzona i przemyślana.

No i tak odnośnie polidaktyli - która jest znana również jako hiperdaktylia lub nadliczbowe palce - pojawia się u wielu zwierząt ( włącznie z ludzmi ) jako spontaniczna mutacja lub cecha dziedziczna. I tu skłaniałabym się ku temu pierwszemu znajac dobrze przodków i to nie tylko tych z samego drzewka.

Ola napisał(a):
Ale jesteśmy na forum fretkowym, gdzie samcem z polidaktylią kryje osoba, która jak żandarm pilnuje wszystkich innych, aby postępowali prawidłowo, radzi, poucza, pretenduje do miana speca w hodowli fretek. Gdyby ktoś wyciął taki numer, to by go zjadła żywcem.
Nie rozumiem w ogóle powodu krycia samcem z taką wadą. Czy były robione badania, wyklucząjce inne, ukryte wady genetyczne?

Że niby ja :O, jakoś nie widzę specjalnego udzielania sie mojej osoby na forum poza ucinaniem ostatnich Twoich dyskusji ( bezsensownych) :P Specem nie jestem i nigdy sie nie uważałam to raczej sobie sama dopowiedziałaś ( no chyba, że sobie lubisz pw podczytywac ?)
Olu jakie badania Cię satysfakcionują ? Bo konsultacja odnoścnie zdrowia była u 4-5 wetów (serducho itd).
A co do tej chęci zarobku, jak bym chciała coś ukryc to Cosmo byłby dawno po kosmetycznym zabiegu usunięcia "gratisa" jak to sie robi u psów i kotów ( w niektórych rasach to normalne i taki zabieg wykonuje się szczeniętom). Ale tego nie zrobiłam jakos ...

W czym więc widzisz problem ?

A no i zacytuje może Twoją wypowiedź odnośnie podobnego przypadku :
Ola napisał(a):
U psów nazywaja to "wilczym pazurem", trafia sie często i nie jest to wada dziedziczna.

“You choose what you can live with, and what you can't live without.”

PostNapisane: 02-03-2008 21:08 
Admin
Admin
Kolegium FFR
OSY
Kobiety
F.A.A.

Snow, nie do Ciebie kierowane są moje słowa. I moje wypowiedzi mogą być dla Ciebie bezsensowne, ale może jednak odpowiesz mi Ty na pytanie o sens krycia takim samcem, jak młode od razu z nakazem kastracji? A co do pewnych kręgów, to trafiłas jak kulą w płot, chyba że Szczecin jest dla Ciebie pewnym kręgiem.

B&B, do Ciebie też nie. Szczerze, to nie interesuje mnie właściciel hodowli White Star. Możesz mnie ciągać po sądach za to, że się pytam na forum, na którym ogłoszono krycie samcem z polidaktylią, czy wiadomo, że "potomstwo zostanie zdyskwalifikowane jako potencjalni reproduktorzy?". Bo traktowanie tego jako "próby podważenia autorytetu hodowli" jest śmieszne. Cosmo ma polidaktylię i to jest fakt, więć gdzie tu próby podważenia autorytetu? (Na marginesie, kiedyż to ta hodowla zdążyła sobie wyrobić autorytet?). Uzyskałam odpowiedź, że przyszli właściciele mają obowiązek wykastrować. Nie uzyskałam odpowiedzi o stanowisko OSHF, ale może wypowie się jakiś przedstawiciel Stowarzyszenia na ten temat. W końcu to Stowarzyszenie firmuje te hodowle i jego odpowiedź, a nie odgryzania sie poniektórych, jest dla mnie wiążąca.

PostNapisane: 02-03-2008 21:12 
Admin
Admin
Kolegium FFR
OSY
Kobiety
F.A.A.

Owszem, u psów. Ale w temacie, z którego zacytowałaś moją wypowiedź, jest na przykład wypowiedź Nivy, że nie powinno sie rozmnażać takiego samca.
Poza tym dzisiaj, zanim założyłam ten temat, popytałam kilka osób spoza forum, i ich opinia jest dla mnie ważna, a nie Twoja jako właścicielki Cosmo i harpii jako włascicielki Niobe.

PostNapisane: 02-03-2008 21:15 
Moderator działu
Kobiety

fretki: Zęgulka, Fafla, Malinka i Koksi już za Mostem...
ewarm napisał(a):
W którym schronisku widziałeś /aś tyle fretek? Natychmiast ktoś się nimi opiekuje i szuka im domku.

ewarm to nie jest do końca prawda a raczej błędne stwierdzenie. Coraz to trudniej jest znaleźć nowy dom dla fretek adopcyjnych. Pamiętajmy o jeszcze jednej sprawie, mioty które są na forum to właściwie kropla w morzu tego co sie dzieje poza, choć w tym roku nasza forumowa ilość miotów mnie już powala. Normalnie zaczynam się obawiać tego co się zacznie w momencie dorastania młodych. Ostatnio nawet zastanawiałam się, jak tu wymóc na hodowcach odpowiedzialności za maluchy które potem w trakcie dojrzewania trafiają na ulicę lub do kolejnych adopcji bo skala bedzie coraz większa. Chęć posiadania małych i zarobku na nich dla niektórych jest ważniejsza niż to co sie potem bedzie działo. I żeby zaraz draki w tym temacie nie było, bo są hodowcy i hodowcy.

A co do dobierania kryjących i krytych...czy już nie macie kim kryć i kogo pokrywać, że zaczynają się takie kombinacje? :?

Nigdy nie ufaj niczemu i nikomu, jeśli nie wiesz gdzie jest jego mózg. p.Weasley

PostNapisane: 02-03-2008 21:16 
Fretkociekawski
Fretkociekawski
Kobiety

fretki: Muszolek[*], Irys[*], Toronto[*], Didi[*], Midi, Shanty, Unathi, Lady Hope, Nadia, Lokesh, Ivko, Ebola
Powinniście dopisać informacje, że samica kryta samcem z wadą genetyczną
lub tp
A ty Snow chyba powinnaś zapomnieć o Cosmo jako reproduktorze,
mamy tyle fajnych zdrowych samców i takich powinniśmy dobierać
do naszych samiczek !!!
Bo właśnie na wyprowadzeniu idealnych maluszków
powinno nam zależe przedewszystkim.
Gdy rozmawiałam z tobą o kryciu
Cosmem mojej Shanty zapomniałaś mi wśród
stosu kosmicznych warunków dodać, że mały ma wadę genetyczną .
A raczej od tego powinna wyjść dysku
Mam nadzieje, że innych hodowców uprzedzasz.

Jak dobrze pamiętam, to twoja mama
się nawet tym dodatkowym paluszkiem chwaliła odwiedzającym na wystawie w Krakowie.

Ewa swoją drogą dziwne, że pomagasz do Polski
ściągać samca na reproduktora, który ma widoczne wady genetyczne.

B&B w takim razie powinien Pani lepiej dobierać swoich współpracowników,
lub zarządać obowiązku konsultacji w w/w.
Rozumiem, że to rzutuje w interes waszej Firmy
i wydaje mi się, że to w waszym właśnie interesie
powinna leżeć chęć wyjaśnienia całego zajścia.
Nawet smutno mi z waszego powodu, pomogliście komuś
a ta osoba w ten sposób odpłaca się wam.

PostNapisane: 02-03-2008 21:17 
Loża szyderców
Loża szyderców
Kobiety
Nocne Marki

fretki: Psyche, Bijin, Faye Valentine, Haidee, Bishamon, Gisele, LanChi, Bia, Xayah, Ebisu, Kashmir, Calanmai, Nashi, Yuumi
Olu w takim razie może ustosunkujesz się do swojej wypowiedzi jaką zacytowałam ? Bo jest ona sprzeczna z tym co teraz piszesz wiec co punkt widzenia od punktu siedzenia zależy ( a Ty tak lubisz niestety ) ?
A dla mnie jest ważna opinia osób z którymi taka decyzja konsultowana, a nie Twoja jako osoby która nawet fretki nie ma.

Kle0 i Ty to mówisz jako osoba która kryła samice hmmmmmm w 10 tygodniu rujki czy dalej bo maluchy musza byc? :lollol:

P.S. Dokształc sie na temat polidaktyli i jej rodzajów zanim sie wypowiesz. A dyskusja była miedzy nami taka bo w życiu jakby było wszystko oki nie dałabym Ci samca do krycia po tym jak Cie troche poznałam.

PostNapisane: 02-03-2008 21:21 
Fretkoświr
Fretkoświr
Zołzy i Zołziki
Kobiety

fretki: Liesel (Liszka oraz alter ego Licho), Cziko i Franka
Wiesel (Wisia) [*], Fussel Adamowicz (Fuzio) [*]
Mniej szkodliwe jest krycie w 10 tygodniu rui (ale nie jest to dobry pomysł, żeby było jasne) niż krycie samcem z wadą genetyczną.

Niezależność poglądów to zaleta. Do momentu, kiedy te poglądy są wciskane wszystkim jako jedynie słuszne. Mam alergię na: krowie mleko, kłamstwa, prostactwo, zakulisowe rozgrywki, ... Lista alergenów wydłuża się z każdym dniem.
Всё ещё возможно

PostNapisane: 02-03-2008 21:29 
Admin
Admin
Kolegium FFR
OSY
Kobiety
F.A.A.

Snow napisał(a):
Olu w takim razie może ustosunkujesz się do swojej wypowiedzi jaką zacytowałam ? Bo jest ona sprzeczna z tym co teraz piszesz wiec co punkt widzenia od punktu siedzenia zależy ( a Ty tak lubisz niestety ) ?
Moja wypowiedź dotyczyła psa, nie fretki. A więc i punkt widzenia zależy od zwierzęcia, nie od siedzenia. Psia karma też się dla fretek nie nadaje.

PostNapisane: 02-03-2008 21:30 
Fretkociekawski
Fretkociekawski
Kobiety

fretki: Muszolek[*], Irys[*], Toronto[*], Didi[*], Midi, Shanty, Unathi, Lady Hope, Nadia, Lokesh, Ivko, Ebola
Irys była kryta 1,5 tyg
od wystąpienia objawów drugiej rujki.
A Shanty w ok 2 tyg po wystąpieniu objawów 2 rujki.
Nie słyszałam jeszcze o samiczce któraby zaszła w ciąże w 10 tyg rujki
no ale ...

A jak bym sie dowiedziała że Cosmo
ma wadę genetyczną to sama bym z krycia zrezygnowała

PostNapisane: 02-03-2008 21:37 
Fretkoaktywny
Fretkoaktywny
Kobiety
Nocne Marki

Kleo Snow wiedziala ze Cosmo ma 6 palcow gdy go brala, mogla zrezygnowac lub zmienic na innego, ale nie chciala bo go pokochala i 6 palec jej nie przeszkadza w tym za reproduktora nie uchodzi bo jakos pol Polski nie zalicza, tylko Snow odmawia ludziom, a 2-3 mioty testujace pod kontrola robi, i jest to dla dobra innych fretek, bo weci w ten sposob zdobywaja nowa wiedze. Ale pewnie dla niektorych jest niezrozumiale jak mozna kochac zwierzaka ktory nie jest "perfekt" i ktorego nie bedzie mozna dawac na lewo i prawo i ladnie zarabiac za krycia. U niego nie ma ryzyka przynajmniej ze pokryje jakas kuzynke, co inni robia. Niebezpieczniejsze jest krycie dewow dewami, blaze, pandy itd i tez sie to robi zeby wyszly drozsze kolorki, ale to tez jest ok. Sama piszesz ze Twoja Shanty ma krzywy nosek, jestes pewna ze to nie wada genetyczna takie znieksztalcenie ?

Olu polidaktylia jest wada genetyczna jednakowa dla wszystkich zwierzat i ludzi wiec czy to pies, czy kot czy fretka na jedno wychodzi.

PostNapisane: 02-03-2008 21:42 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety
Kolegium FFR

fretki: Kubuś i Tosia
Kajtuś już za mostem
Aż przykro czytać , co tu piszecie. Alegla -jeszcze tylko słówko do Ciebie .Ty chyba najlepiej wiesz ile fretek ląduje bez domu .
Sporo z nich znalazło się pod Twoją opieką i pewno będzie ich coraz więcej. Spór co do Cosmo jako reproduktora - dlaczego w takim układzie Cosmo nie miał zastrzeżonej w umowie kastracji, a jego potomkowie będą mieć. Takie geny pojedyńcze z pokolenia na pokolenie
są mniej ekspresyjne!

PostNapisane: 02-03-2008 21:47 
Loża szyderców
Loża szyderców
Kobiety
Nocne Marki

Olu pies, kot czy fretka cóż za róznica ? Bo ja czytając dośc sporo na ten temat nie zauważyłam, szczerze powiedziawszy, gdyż jedyną różnicą mogą byc zasady dziedziczenia cech.
Polidaktylia nie jest równiez wynikiem błędów hodowlanych, a jest naturalnie wystepującą wariacja genetyczną która może byc spontaniczna( pogrubione dla co poniektórych) lub dziedziczna ( i w tym przypadku się kastrujemy).

Kle0 trudno w to uwierzyc .....
A no i czytanie ze zrozumieniem ( jak zawsze sie kłania) bo chodziło o to iz nawet jakby było wszystko oki nie miałabyś szans.

PostNapisane: 02-03-2008 21:49 
Moderator działu
Kobiety

fretki: Zęgulka, Fafla, Malinka i Koksi już za Mostem...
ewa37 napisał(a):
a 2-3 mioty testujace pod kontrola robi, i jest to dla dobra innych fretek, bo weci w ten sposob zdobywaja nowa wiedze.

Ja na prawde rozumiem chęć poszerzania wiedzy, ale czy nie lepiej nie ryzykować? Czy osoby otrzymujące/kupujące te fretki są o tym uprzedzane, że to "badania naukowe"? Czy wiadomo co po takich osobnikach można się spodziewać, jakich komplikacji zdrowotnych i ewentualnych skutków w ich życiu? I jak dalej śledzicie losy i życie tych fretek? A może zostawicie je u siebie na te testy? Wg mnie bardzo ciekawe podejście...

Nigdy nie ufaj niczemu i nikomu, jeśli nie wiesz gdzie jest jego mózg. p.Weasley

PostNapisane: 02-03-2008 21:50 
Fretkociekawski
Fretkociekawski
Kobiety

Ewa moja Shanty ma wystający ząbęk,
a nie krzywy nosek.
A ząbek jej wystaje bo została przez córeczkę Janine
nadepnięta -no może nadepnięcie też wada genetyczna :mrgreen:
I ja ją mimo tego ząbka kocha - wyobraź sobie
aha Irys jest arlekinka nie DEW, ja DEWków nie mam
a miot po Irys mimo, że maluchy to półangorki są
idzie po cenie włosa stand, zresztą ja tajemnicy nie robię, cennik
jest na mojej stronie.
Cała dyskusja dotycz krycia samcem z widocznymi wadami genetycznymi
nie rozumiem, dlaczego mnie w to wciągacie

Nie rozumem również, po co robić kontrolowane/próbne krycia
skoro mamy dostęp do samców, każdej maści i włosa
Nie trzeba nic na siłę ...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1