www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 25-07-2014 13:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20-08-2013 13:53 
Zaglądacz
Zaglądacz

Witam wszystkich ;) Moje dziecko mnie męczy o zwierzątko. Pomyślałam sobie, że fretka mogłaby być sympatycznym wyborem. Znalazłam zwierzaka http://alegratka.pl/ogloszenie/fretka-f ... 0c66b74248, ale na niektórych zdjęciach fretka ma dosyć drapieżny wygląd... Czy nie ma żadnego ryzyka? Czy to na pewno odpowiedni wybór dla takiego małego dziecka? A jeśli nie fretka, to co byłoby lepsze? Z góry dzięki za zainteresowanie tematem :)

PostNapisane: 20-08-2013 14:00 
Zaglądacz
Zaglądacz

Fretka to nie jest dobry pomysł, wręcz głupi i nieodpowiedzialny. Najlepszym zwierzątkiem dla kilkuletniego dziecka będzie pluszowy miś.

! Danka napisał(a):
PitbullManiak... czy to nie Ty narzekałeś na niezbyt grzeczne wypowiedzi w innym wątku :think: ?...

PostNapisane: 20-08-2013 14:00 
Modefretorzy
Modefretorzy
Kobiety
Kolegium FFR
F.A.A.

fretki: Sp. Akcyjna = AKI od Juli i Stfforek ze Strychu
Plastuś ;((, Smoczaste [*],
Pimpuszek ;( , Kubuś [*], Tymianek [*]
+ DUDKA niefrecia ;((
Jeżeli to miałoby być pierwsze zwierzątko - to nie byłby dobry wybór.
Osoby znające lepiej inne puchate zwierzaki pewnie coś doradzą.
A fretka - każda jest drapieżnikiem :mrgreen:

Zachęcam do lektury (nie zniechęcaj się, że w tytule jest 'niemowlę' ;) ), o kilkulatkach też znajdziesz info.
viewtopic.php?f=17&t=32
viewtopic.php?f=22&t=1014&hilit=fretka+a+niemowl%C4%99
i również to.... :mrgreen: viewtopic.php?f=17&t=273&hilit=zobacz+zdj%C4%99cia

Piękno, mądrość i sprawiedliwość mieszczą się w tym tylko, co jest rozdarte
Italo Calvino

PostNapisane: 20-08-2013 14:14 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

fretki: Baśka vel Lyśka czyli przytulasty gryzak i Stefa vel Lunka, Fretka-assasyn/ninja

Dodatkowo
Kot, Pusia [*] moja kochana staruszka, która była ze mną przez całe życie
Pitbullmaniak nie przesadzaj z tym misiem. Moja kicia była z nami odkąd ja 2 latka miałam, więc to nie tak że dla kilkulatka żadne zwierze się nie nadaje. Ważne żeby to był zwierzak przy którym jest mało prawdopodobne że zrobi dziecku krzywdę. No i zeby rodzice byli świadomi, że to nie kilkulatek będzie właścicielem zwierzaka a oni.
Fretke stanowczo bym odradzała dla małego dziecka. Lepiej wybrać psa, lub kota. Dudka, poczytaj o różnych rasach, ich predyspozycjach i wybierz rasę łagodną z natury, która nie jest trudna do tresury (jeśli patrzeć na psa, z kotami to trochę inna bajka).

gg: 7653997

PostNapisane: 20-08-2013 14:24 
Zaglądacz
Zaglądacz

Danka

Jeśli już to gdzieś pisałem, że atmosfera na forum jest drapieżna, lecz nie było to żalenie się, tym bardziej nie czułem się atakowany przez kogokolwiek. :)

Zwierzątko dla dziecka jest dobre do oglądania, jeśli ma się pojawić w domu to powiedziałbym, że za sprawą decyzji dorosłych, a nie kaprysu dziecka, który może się okazać chwilowy. Gdyby to wszystko było takie proste mielibyśmy mniej porzuconych zwierzaków, to chyba kochane koleżanki z forum wiedzą najlepiej.
Żeby nie było, że kogoś oceniam, lecz chcąc nie chcą można stwierdzić, że duża część przypadków porzuceń obejmuje "znudzenie się" zwierzakiem. Nie tak dawno mieliśmy ogłoszenie pani, która kupiła córeczce fretkę i później dała ogłoszenie, że wymieni fretkę na inne zwierze, bo fretka się znudziła.

Jeśli zwierzak dla dziecka to owszem, ale bez wymagania odpowiedzialności za to zwierze. Rodzic do pracy, są domowe obowiązki, dziecko małe i zwierzakiem się znudzi i nagle się okazuje, że decyzja była troszkę nie przemyślana.
Może przesadzam, ale moje "nie" wynikło tylko i wyłącznie ze zdania "Moje dziecko mnie męczy o zwierzątko"
Na pewno inaczej bym odpowiedział na post "Zastanawiam się nad zakupem fretki, tylko nie wiem czy to dobry pomysł, bo mam małe dziecko".

PostNapisane: 20-08-2013 15:15 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

fretki: Baśka vel Lyśka czyli przytulasty gryzak i Stefa vel Lunka, Fretka-assasyn/ninja

Dodatkowo
Kot, Pusia [*] moja kochana staruszka, która była ze mną przez całe życie
Wiesz Pitbull, ja matule też o fretki męczyłam, z tym że ja o pozwolenie na posiadanie ich :D
Rozumiem dlaczego cię to zdanie ruszyło, dlatego też wcześniej napisałam, że rodzic musi być świadomy, że to on będzie właścicielem i osobą odpowiedzialną za zwierzę, a nie dziecko. I jak zwierzak dziecku się znudzi, to trzeba niestety uświadomić takiemu dzieciakowi że nie będzie "zamiany" wyrzucania czy sprzedawania zwierzaka, ani broń boże brać kolejnego.

A ogłoszenie o którym mówisz pamiętam, sama z szoku wyjść nie mogłam.

gg: 7653997

PostNapisane: 20-08-2013 16:07 
Nocne Marki
Nocne Marki

fretki: FRYTEK [*] czyli Misio-Przytulak (z nami od 16.11.2006-4.11.2013 r.)
MISHKA czyli Demolka-Teleportacja (z nami od 16.07.2011 r.)
ARABESKA, BAGATELA, RAPSODIA - 3 aniołki (z nami od 08.12.2012 r.)
Dla młodszych dzieci uważam, że najlepsze są świnki morskie, bardzo kontaktowe zwierzaki, większe niż chomik przez co mniejsze prawdopodobieństwo, że dziecko zrobi przypadkiem krzywdę.. ALE! decyzja co do kupna zwierzaka ZAWSZE musi należeć do dorosłego! bo w 99% przypadków dziecku znudzi się sprzątanie po zwierzaku itd. nie mówiąc już o tym, że kilkulatek niekoniecznie poradzi sobie z wysprzątaniem klatki..

Fretka ABSOLUTNIE nie jest dobra dla dziecka! fretki potrafią mocno ugryźć, nawet te miłe i wychowane! po prostu w zabawie może się zdarzyć, że fretka ugryzie.. fretka to nie kot, kot raczej sam z siebie nie ugryzie, chyba że sprowokowany, ale fretka może mocno złapać zębami w zabawie, albo nawet z nudów.. fretka dla dzieci owszem, ale TYLKO jeśli rodzic miał/ma fretki/fretkę zanim na świecie pojawiło się dziecko i wie na co te zwierzaki stać i co potrafią!

Żaden zwierzak tak naprawdę nigdy nie jest dla dziecka, odpowiedzialność za jego los ponosi zawsze dorosły..

więc dudka sama sobie odpowiedz..

SZTUCZNE DO UBRANIA, ŻYWE DO KOCHANIA!

kontakt: colutea@o2[kropka]pl

PostNapisane: 20-08-2013 17:31 
Loża szyderców
Loża szyderców
Kobiety
Nocne Marki

fretki: ♥ Lucky ♥ przybył do Nas 10.08.10 ♥ odszedł 20.07.12 [*] :(...
♥ Zojka [*] ♥
♥ Heniu ♥ przybył do nas 11.11.11 ♥ odszedł 07.01.14 [*] ;(...
Wirtualnie Wiki ♥ [*] ♥

Fifa- czerwiec 2009 :D ♥
Misia- marzec 2012 :D ♥

Gonzo w Nowym Domku :D ♥

Na DT była: Julia :D ♥
Na DT był: Grafik :D ♥
Na DT była: Whisky:D ♥
Na DT był: Kaprys :D ♥
Na DT była Zojeczka ♥ [*]
Zgadzam się z Frytuś,Danką... Fretka to nie jest odpowiednie zwierzątko dla dziecka.
Na moim przykładzie opiszę sytuację. Mam Misię wszędobylską,która skorzystała z chwili nie uwagi wdrapała sie na łóżko i udziabała w paluszek 2 letniego synka koleżanki. Dziabnięcie na naszej skórze zostawia lekki zarys,u małego dziecka jest to większa ranka(miał dwie dziurki dość duże). Może być tak,że nie zdążysz się odwrócić i dziecku coś się stanie. Jak Frytuś nie polecam fretki jako zwierzątka dla dziecka.
Do Pitbull... szlag mnie trafi z Tobą... :roll: Mam znajomą co ma 3 dzieci dwoje z nich ma po 7 lat,a trzecie 3 latka. Koleżanka ma w domu młodego kota i dwie świnki morskie. Często ją odwiedzam i nie zauważyłam,by zwierzaki te robiły krzywdę dzieciom czy też na odwrót.

Dudka pomyśl sama jaki jest sens brać fretkę i trzymać ją cały czas w klatce z obawy,że dziecku zrobi krzywdę.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w szukaniu futrzastego przyjaciela :D

Lucky i Heniu [*] w mym sercu....

PostNapisane: 20-08-2013 17:58 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety
Nocne Marki
F.A.A.

fretki: Ciri [*], Franek, Simon, Sfinks (Parówa!), Majka
Szynszyle: Chill i Chilla + Chillątka
Psy: Certa, Dingo
Fretka to nie jest dobry pomysł dla małego dziecka. Widziałam kilkuletnie dziecko ze szramą na policzku, blizna zostanie do końca życia, bo freciaka nie upilnowali rodzice...
Może lepiej jakieś mniej agresywne zwierzątko, może królik albo świnka? Ja sama jestem zdania, że dzieci powinny wychowywać się ze zwierzakami, ale takimi, żeby nikomu nie stała się krzywda, a zwierzak i dziecko powinny być według mnie zawsze pod nadzorem.

PostNapisane: 20-08-2013 18:57 
Nowicjusz
Nowicjusz

fretki: Franca
Jestem wielkim przeciwnikiem małych dzieci i zwierząt. Wg mnie ŻADNE zwierzątko nie powinno być przy dziecku. Dziecko nie rozumie, że zwierzątko nie chce być wyciągane na siłę, tarmoszone, ciągnięte itd. Potem jak zwierze się obroni to jest płacz.

PostNapisane: 20-08-2013 19:20 
Fretkoaktywny
Fretkoaktywny
Junior

fretki: był MONGI od Diamond Ferrets vel Mongoł (nowy dom)
jak wyżej. mam 6-letnią siostrę i widzę, że jedynym wyjściem jest dystans i ciągła opieka osoby starszej (umiejącej zapanować nad zwierzakiem i dzieckiem). pomimo to mała jest BARDZO ostrożna, zachowuje dystans, nie zaczepia, wręcz się boi. to samo z 11-letnim bratem, z tym, że on już delikatny nie jest....ten ze strachu krzywdę może zrobić. więc nie, fretka nie jest dla małych dzieci. myślę, że gimnazjum (ewent 6 kl, ale to raczej dziewczynki ze względu na dojrzałość) :)

Mongolskie zdjęcia https://plus.google.com/u/0/photos/1120 ... 6376023505

PostNapisane: 21-08-2013 8:09 
Zaglądacz
Zaglądacz

Dzięki za odpowiedzi :) Rzeczywiście fretka to nie jest dobry pomysł. Odpowiadając na Wasze wątpliwości - oczywiście jestem świadoma tego, że to ja będę ponosiła główną odpowiedzialność za zwierzątko i w żadnym wypadku nie będzie ono tymczasowym kaprysem. Chciałabym, aby moje dziecko od małego uczyło się troski o drugą istotę - uważam, że zwierzę rozwija w człowieku empatię. Wracając do tematu - co myślicie na temat miniaturowego króliczka, wyglądają słodko :) http://alegratka.pl/ogloszenie/kroliczki-miniaturowe-kroliczek-21227121.html?h=c703909aaa3bb0e0 Czytałam, że te "standardowe" króle potrafią być agresywne...

PostNapisane: 21-08-2013 8:46 
Loża szyderców
Loża szyderców
Kobiety
Nocne Marki

fretki: BARCA ♥ (ze mną od 15.10.2011r.)
SANDI ♥ (ze mną od 27.04.2013r.)
kot: Kitty ♥ (ze mną od 25.05.2013r.)
http://www.tinyurl.pl?Zctro1kA
Wirtualnie: Szelma [*]
Fredek :*
Zgadzam się z Tobą, że dziecko powinno być uczone od małego szanować ziwerzęta itp, sama mam 1,5 rocznego bobasa, 2 frety i kota. I powiem tak, obojętnie co to by nie był za zwierz, to zawsze może zrobić dziecku krzywdę. To, że futrzak będzie miły dla Nas, przytulaśny etc.,nie oznacza, że dla dziecka będzie takie samo. Dziecko może niechcący nadepnąć, mocniej chwycić, albo poprostu zwierz będzie o nie zazdrosny.
Ja piszę to z wlasnego przykładu, Barca-freta gryząca (aczkolwiek z wiekiem coraz mniej ;) ) nie atakuje dziecka, bo przy dobrej zabawie nie interesuje się podgryzaniem ludzi.
Natomiast przytulaśna i miła dla doroslych-Sandi, prawie przy każdej okazji próbuje atakować małą.
Kitty-6 miesięczna kotka, jest najbardziej przyjaźnie nastawiona ;) kiedy coś jej się nie podoba to poprostu ucieka.
Z mojego doświadczenia poleciłabym kota-ale przecież i koty potrafią być agresywne dla ludzi.
Obojetnie jakie zwierze wybierzesz musisz być przygotowana na to, że może istnieć taka moliwość, że bedziesz musiała unikać kontaktu dziecka z futrzakiem. Sandi jest wypuszczana do innego pokoju niż mała.
Pozdrawiam i trzymam kciuki

Temat moich śmierdzielek ;) Moje frety

PostNapisane: 21-08-2013 9:44 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: PEPE (Bubuś/Puku/Buba), PIPI (Ciciuś/Pucin/Kocielatka), DISASTER (Dyzia/Dybuk/Didi), BANSHEE (Bysia/Binka/Bibi)

A ponad to:
Szynszyle (Szyszki): Pinky [*] i Mózg
Królik: Oskar [*]
Psinka w typie bokser: Sonia(czek) [*]
Szczurki: w nowych domkach
dudka napisał(a):
co myślicie na temat miniaturowego króliczka, wyglądają słodko :) http://alegratka.pl/ogloszenie/kroliczk ... 9aaa3bb0e0 Czytałam, że te "standardowe" króle potrafią być agresywne...

Jaka "stara króliczara" mogę z całą pewnością stwierdzić, że agresja królka nie zależy od jego "rasy" - niekastrowane osobniki, szczególnie samce, bywają agresywne... i to najczęściej wobec osób nie będących ich pierwszoplanowymi opiekunami (jeśli zazwyczaj to Ty dbasz o zwierzątko, to każdy inny człowiek [w tym dziecko] może zostać boleśnie pogryziony nawet kiedy próbuje jedynie wstawić miseczkę z jedzeniem).
Osobiście wydaje mi się, że najlepszym wyborem (w przypadku pierwszego zwierzątka z którym maluch ma mieć stały kontakt) jest świnka morska (bardzo sympatyczne stworzonko i daje dziecku dużą satysfakcję, kiedy pod okiem osoby dorosłej może nakarmić takiego kudłacza roślinkami prosto z rączki) lub szczurek (uwaga, muszą być minimum dwa i to najlepiej jednej płci - osobiście polecam samiczki - są bardziej kontaktowe i nie walczą między sobą jak samce). ;)

PostNapisane: 21-08-2013 9:52 
Loża szyderców
Loża szyderców
Kobiety
Nocne Marki

fretki: [*] Śfinek, aniołek Freda vel Niunia, Wyciorek, Szajba
http://frety.republika.pl
genatroce napisał(a):
Wg mnie ŻADNE zwierzątko nie powinno być przy dziecku. Dziecko nie rozumie, że zwierzątko nie chce być wyciągane na siłę, tarmoszone, ciągnięte itd. Potem jak zwierze się obroni to jest płacz.

Od wczesnych lat dziecięcych u mnie w domu były zwierzęta. Psy, koty, myszy, szczurki itd.
I nigdy z tym nie było problemu.
Rodzice postawili warunek, że jak moje ja się tym zajmuję.
Oczywiście trzymali rękę na pulsie i jakby co toby reagowali, ale ze mną tych problemów nie było.
Jedynie zakupy żywieniowe oni robili, no i wet.

http://szalenstwa-kulinarne.blogspot.com/

PostNapisane: 21-08-2013 11:37 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety
Nocne Marki
F.A.A.

fretki: Ciri [*], Franek, Simon, Sfinks (Parówa!), Majka
Szynszyle: Chill i Chilla + Chillątka
Psy: Certa, Dingo
dudka napisał(a):
Dzięki za odpowiedzi :) Rzeczywiście fretka to nie jest dobry pomysł. Odpowiadając na Wasze wątpliwości - oczywiście jestem świadoma tego, że to ja będę ponosiła główną odpowiedzialność za zwierzątko i w żadnym wypadku nie będzie ono tymczasowym kaprysem. Chciałabym, aby moje dziecko od małego uczyło się troski o drugą istotę - uważam, że zwierzę rozwija w człowieku empatię. Wracając do tematu - co myślicie na temat miniaturowego króliczka, wyglądają słodko :) http://alegratka.pl/ogloszenie/kroliczki-miniaturowe-kroliczek-21227121.html?h=c703909aaa3bb0e0 Czytałam, że te "standardowe" króle potrafią być agresywne...

Dudka musisz być jeszcze jednego świadoma - nie kupuj z allegro, alegratek czy innych badziewi - wspierasz mnożarnie! Lepiej adoptujcie zwierzaczka, istnieje stowarzyszenie zajmujące się królikami (http://www.kroliki.net/pl/aktualnosci/kategoria/adopcje), możecie wybrać łagodny egzemplarz dla dziecka, prowadzący adopcję z pewnością pomoże dokonać wyboru. Kupując z takich źródeł jak wymieniłam wcześniej, możesz skazywać kolejne króliki na taki los: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... l?cookie=1

PostNapisane: 21-08-2013 11:55 
Zaglądacz
Zaglądacz

fretki: Ogonek :) (Kochany leń)
Frodo :) (Kochany łobuz)
A Ja znów po własnych obserwacjach nie wiem czy dziecko jest odpowiednie dla fretki... a nie fretka dla dziecka

PostNapisane: 21-08-2013 18:37 
Fretkoaktywny
Fretkoaktywny
Junior

fretki: był MONGI od Diamond Ferrets vel Mongoł (nowy dom)
DZASTI napisał(a):
Rodzice postawili warunek, że jak moje ja się tym zajmuję.
Oczywiście trzymali rękę na pulsie i jakby co toby reagowali, ale ze mną tych problemów nie było.
Jedynie zakupy żywieniowe oni robili, no i wet.

mam identycznie, z tym, że sama płacę za żarcie, weta. oczywiście pieniądze są od rodziców (kieszonkowe), ale to moje jedyne pieniądze (nie mówię o potrzebach codziennych, ubraniach, książkach etc) i na większe eventy typu szczepienie, kastracja, wystawa sama muszę zbierać miesiącami. nie narzekam, choć czasami muszę pożyczać/prosić o wsparcie (choroby...). jest to fajna opcja, ale wiem że jeszcze 3 lata temu bym na to nie przystała, w sumie tą alternatywę sama zaproponowałam jako akt desperacji pt "tak bardzo chcę fretkę, a rodzice nie chcą się zgodzić" :roll: jednakże na pewno uczy to odpowiedzialności i pewnego rodzaju pokory ;) tak mówią........ :mrgreen:

Mongolskie zdjęcia https://plus.google.com/u/0/photos/1120 ... 6376023505

PostNapisane: 22-08-2013 8:30 
Zaglądacz
Zaglądacz

Świnka morska jest mniej kontaktowa od królika, ale po Waszych podpowiedziach chyba zdecyduję się na nią :) Czy znacie jakieś stowarzyszenia zajmujące się adopcją tych zwierzątek?

PostNapisane: 22-08-2013 8:32 
Modefretorzy
Modefretorzy
Kobiety
Kolegium FFR
F.A.A.

fretki: Sp. Akcyjna = AKI od Juli i Stfforek ze Strychu
Plastuś ;((, Smoczaste [*],
Pimpuszek ;( , Kubuś [*], Tymianek [*]
+ DUDKA niefrecia ;((
np.: http://www.swinkimorskie.eu/adopcje.php :mrgreen:
powodzenia 8-)
i daj znać, gdy będziecie mieć swojego futrzaka

Piękno, mądrość i sprawiedliwość mieszczą się w tym tylko, co jest rozdarte
Italo Calvino

PostNapisane: 22-08-2013 8:32 
Nocne Marki
Nocne Marki

Ale świnka jest fajniejsza, bo wydaje z siebie przedziwne dźwięki, czego królik nie robi ;)

PostNapisane: 22-08-2013 8:41 
Loża szyderców
Loża szyderców
Nocne Marki
Kobiety
F.A.A.

fretki: ♥ Księżniczka Majka z nami od 11.12.2010r
♥ Baron Fryderyk von Fretchen z nami od 19.11.2011r
♥ Zolinek Okrąglinek z nami od 28.07.2013r

smrodkowo.blogspot.com

Na DT były: Elcia, Tuptuś, Pelagia
zgadza się, świnki morskie są bardziej "interaktywne", wydają całą masę dźwiekow, łącznie z takimi wibracjami całego ciała, gdy jest im dobrze, np na kolanach opiekuna. Dudka, ja bym Ci też polecała może nie tyle zwierzaka do kiziania tylko obserwacji- aksolotla. Genialne zwierzaki, jedyny minus jest taki, ze są dość wymagające i trzeba miec wyposażone akwarium.

I może trochę pusto i znowu jest to rano
I znowu uwierzyć trudno, że marzenia się spełniają

PostNapisane: 22-08-2013 8:51 
Fretkomaniak
Fretkomaniak

fretki: Coma, Deni FerrettaPassion*pl i Onyx FerrettaPassion*pl :)
ja miałam świniaka i była bardzo kontaktowa ;) polecam też przejżeć internet w poszukiwaniu pomysłów na aranżację wybiegów i klatek dla świnek ;) myślę że dziecku sprawi radochę ustawianie legowisk czy kocyków kolorowych albo oglądanie ulubieńca jak w nich śpi ;)

PostNapisane: 22-08-2013 12:03 
Zaglądacz
Zaglądacz

Akwarium jest dobrą alternatywą gdy nie ma się czasu na zajmowanie zwierzakami (przykładowo w swoim akwarium wodę podmieniam raz na 3-4 tygodnie i całe "sprzątanie" trwa 15-30 minut). Kolorowe rybki też mogą sprawić maluchowi radość.

PostNapisane: 22-08-2013 13:27 
Nocne Marki
Nocne Marki

Też miałam świniaki, dlatego wiem co polecam ;) i ja uważam, że akurat świnki mogą być bardziej kontaktowe niż królik ;) a jakim piskiem reagują np. na powrót z pracy osoby, która się nimi opiekuje ;) sama radość!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1