www.fretki.org.pl
http://www.fretki.org.pl/forum_new/

GERBEREK - co to, dla kogo i dlaczego ?
http://www.fretki.org.pl/forum_new/viewtopic.php?f=8&t=22
Strona 1 z 1

Autor:  Danka [ 04-08-2007 12:33 ]
Tytuł:  GERBEREK - co to, dla kogo i dlaczego ?

autor: Danka (Danuta Kamecka)
Wykorzystywanie poniższych materiałów tylko za podaniem autorów i źródła: http://www.fretki.org.pl

CO TO?
1). „Gerberek” to umowne określenie potrawy ze słoiczka w zamierzeniu producenta przeznaczonej dla niemowląt, np. produkcji takich firm: Gerber, Bobo-Vita, Hipp itp.
Na Fretkorum mowa jest o wersji mięsnej i warzywno-mięsnej.
2). Gerberkiem określamy też danie robione w domu (gotowane mięso z niewielkim dodatkiem warzyw, ewent. też ryżu, zmiksowane; przechowywane w formie mrożonej lub pasteryzowanej)

DLA KOGO?
1). Przeznaczony jest głównie dla CHORYCH zwierzaków,
np. z alergią pokarmową lub różnymi schorzeniami przewodu pokarmowego, które wykluczają podawanie surowego mięsa (także w schorzeniach ‘chwilowych’ typu biegunka, zaparcie, zapalenie gardła . . . )
2). Dla fretek w ciąży – jako pokarm uzupełniający oraz dla szczeniąt – np. w okresie przestawiania ich z pokarmu mamy na gotowe żarcie (jako etap przejściowy do żywienia mięsem)

Zdrowe frety mogą jeść gerberki jako smakołyk (czyli w niewielkich ilościach i nie często), gerberki nie powinny stanowić podstawy żywienia fretek (patrz: viewtopic.php?f=8&t=25 <= gerberki są podane na końcu – jako dodatek żywieniowy)

DLACZEGO?
Chory zwierzak potrzebuje pokarmu maksymalnie wartościowego, a jednocześnie lekkostrawnego i w formie łatwej do przełknięcia, warunki te spełnia ten typ pożywienia. Dodatkowo zawierają one dużą ilość wody, co jest istotne m.in. przy biegunce lub zaparciu.

Zdarzają się fretki, których mimo długich wysiłków nie potrafimy przekonać do podstawowego freciego jedzenia – czyli surowego mięsa. W takiej sytuacji, gdy wyczerpiemy wszelkie metody perswazji, pozostaje karmienie suchą karmą i wtedy uzupełnianie diety o gerberki – jako źródła mięsa (mniej przetworzonego niż mięso w suchej karmie). Niektóre fretki nie chcą jeść gotowanego mięsa (to dość częste), czasem pomaga niewielki dodatek jarzyn (ja dodaję już tylko wywar z jarzyn). Ponadto dodatek mokrej karmy zmniejsza np. prawdopodobieństwo pojawienia się kamieni w nerkach, na co bardziej narażone są zwierzęta karmione wyłącznie karmą suchą.

Warto nauczyć zdrową fretę jedzenia różnych pokarmów, wtedy w sytuacji podbramkowej (choroba) jest szansa, że da w siebie wmusić to „dziwne” jedzonko – czyli „gerberek".

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/